Zmiana charakteru śluzu podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych

Witam, od trzech lat stosowałam Femoden, nigdy nie miałam żadnych plamień śródcyklicznych w tym czasie ani objawów niepożądanych. Po zapoznaniu sie z innymi lekami antykoncepcyjnymi na rynku postanowiłam zmienić stosowany do tej pory środek z obawy przed szkodliwym wpływem dużych dawek estrogenów na preparat zawierający mniejsza dawkę ethinylestradiolu. Zaczęłam stosować Logest, po zażyciu 13 tabletki z pierwszego opakowanie zauważyłam pierwszy raz w ciągu ostatnich lat niepokojące zmiany śluzy szyjkowego, przyjął wygląd i konsystencje śluzu płodnego. Czy zmiany te mogą świadczysz o nieskuteczności antykoncepcyjnej leku? Czy zjawisko to może wynikać z odbytego stosunku płciowego i wpływu spermy na śluz? Nie przyjmowałam żadnych innych preparatów, tabletki antykoncepcyjne zażywam sumiennie o regularnej porze, piłam w tym czasie okazyjnie alkohol. Czy powinnam powrócić do wcześniej stosowanego Femodenu? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam! Zmiana charakteru śluzu na obfity, przezroczysty, śliski i ciągliwy spowodowane jest wzrostem stężenia estrogenów w pierwszej połowie cyklu. Hormony zawarte w preparacie, który Pani przyjmuje mają symulować prawidłowy cykl miesięczny więc może do takich sytuacji dochodzić. Nie ma na to wpływu stosunek płciowy. Niższa dawka estrogenów w porównaniu do poprzedniego preparatu mogła spowodować zmianę charakteru śluzu. Działanie antykoncepcyjne powinno być zachowane ponieważ spowodowane ono jest głównie gestagenem zawartym w tabletkach. Jednak antykoncepcja doustna ani żadna inna nie stanowi stuprocentowego zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Również w pierwszym miesiącu stosowania, skuteczność jest znacznie niższa. Biorąc to pod uwagę, jeśli bardzo się Pani niepokoi można w pierwszym cyklu zastosować dodatkowe środki antykoncepcyjne np. prezerwatywy. Również wizyta u ginekologa powinna rozwiać całkowicie Pani obawy. Pozdrawiam,