Zmiana diety a efekt jojo

Czy zmieniając dietę z nisko kalorycznej na zdrowe odżywianie otrzymam efekt jojo?
ponad rok temu

Szanowna Pani,
jeśli sukcesywnie będziemy zwiększać kaloryczność diety oraz dieta niskoenergetyczna była odpowiednio zbilansowana masa ciała powinna zostać utrzymana. Polecam konsultację u dietetyka w celu oceny dotychczas stosowanej diety i pod kontrolą dietetyka należałoby ustalić dietę w celu utrzymania masy ciała.
Pozdrawiam

Witam serdecznie,
zależy to między innymi od kaloryczności poprzedniej diety i tej aktualnej. Aby ominąć efekt jojo należałoby stopniowo zwiększać kaloryczność diety, a nie robić skoki np. z diety 800 kcal na 2000. Oczywiście ważne jest aby wrócić do zdrowego odżywiania, jednakże w tym przypadku zalecam zwiększać kaloryczność posiłków stopniowo.

Witaj,
Efekt jojo jest wynikiem nieprawidłowego odchudzania. Stosowanie bardzo restrykcyjnych i jednoskładnikowch diet, dieta poniżej 1000 -1200 kcal bardzo często skutkuje efektem jojo. Efekt jojo często występuje u osób, które w krótkim okresie czasu dużo schudły. Jeżeli stosowałaś bardzo niskokaloryczną dietę teraz powinnaś stopniowo zwiększać kaloryczność o 300 kcal co 3 dni. Ponadto zwiększ aktywność fizyczną wówczas może unikniesz efektu jojo. Pozdrawiam, Aneta Kościołek