Zmiana diety a wzdęcia

Witam, Otóż miesiąc temu zacząłem się zdrowo odżywiać, ponieważ zacząłem uczęszczać na siłownie oraz biegać, wcześniej spożywałem dużo słodyczy teraz zastąpiłem je sporą ilością owocy tj: kiwi( 3 dziennie), mandarynki(do 8 dziennie), banany do nawet 5 dziennie, ponadto spożywam dużo ryżu, kurczaka oraz ryb tj mintaj. Mój problem jest taki, że miewam częste wzdęcia brzucha, od czasu gdy zmieniłem dietę, oraz sporo gazów cuchnących, kupa jest dosyć rzadka aczkolwiek robiona 1/2 razy dziennie.

Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk

W szybkiej i radykalnej zmianie naszego odżywiania, niestety często pojawiają się na początku sensacje jelitowe. Wynika to z wielu czynników. Po pierwsze rozregulowane jelito po długim stosowaniu diet wysokoprzetworzonych musi się "przyczaić" do nowego nawyków żywieniowych. Owoce same w sobie, generalnie mają działanie lekko wzdymające, każdy też ma inną tolerancję na wybrany produkt . Owoce też mogą delikatnie przeczyszczać - np kiwi, z uwago na obecność drobnych pesteczek, które zwiększają perystaltykę (ruchy jelit) i być może to stąd brzydki zapach gazów i rzadsza konsystencja stolca. Zwiększył Pan też ilość błonnika w diecie, to również pobudza ruchy jelit. Rozumiem , że taką ilością słodkich owoców rekompensuje Pan sobie słodki smak kalorycznych słodkości. Pozwolę sobie zaproponować odstąpienie od części owoców, i zamianę na warzywa. Zacznijmy od warzyw gotowanych np na parze. Marchew, burak, słodkie ziemniaki itp - są słodkie, a bardziej delikatne dla jelit. Proponuję włączyć kasze do diety, zamiennie z ryżem. Kasza również łagodzi dolegliwości jelitowe. NA tą chwilę ostrożnie proszę rozszerzać dietę o warzywa kapustne czy kalafior oraz brokuł - również mogą wzdymać. ALe przy stopniowym, regularnym, sensownym poszerzaniu diety o nowe produkty - dolegliwości powinny stopniowo ustępować. Początki bywają trudne i nieprzyjemne. Ale po tem to juz sama frajda i zdrowie . Pozdrawiam Asia Szmitka-Łuszvzyk dietetyk i mgr farmacji

Nie można jeść tak dużo owoców, zawierają mnóstwo fruktozy, która fermentuje w jelitach i wytwarzane są gazy.
Proszę owoce zastąpić warzywami, częsciowo gotowanymi. Gotowane zachowują cały błonnik. Proszę jeść sałąte, kapustę pekińską, rukolę, pomidory, paprykę, włoszczyznę, cukinię , bakłażana, kalafior, brokuł, ziemniaki.

Pozdrawiam.

Joanna Arciszewska.

Witam Pana,

są dwie główne przyczyny Pana dolegliwości - zmiana diety oraz zbyt duża ilość owoców w ciągu dnia. do zmiany diety organizm z czasem się przyzwyczai lecz nie może Pan jeść tylu owoców, ponieważ zawierają bardzo duże ilości cukrów i fermentują w jelitach powodując gazy. Proszę zastąpić cześć owoców warzywami.
Pamięta Pan aby dieta była pełnowartościowa i urozmaicona.

Jeżeli byłby Pan zainteresowany to układam indywidualne jadłospisy. Jest to możliwe po osobistej konsultacji - pacjentów przyjmuję w Warszawie lub jeżeli nie ma Pan możliwości dojazdu to przez internet.

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk