Zmiana głosu u 25-latka

Dzień dobry. Mam pytanie co można zrobić w celu poprawy swojego głosu. Czy się da coś zrobić z tym problemem, jakoś wyćwiczyć ten głos, czy to musi być operacja? Ile taki zabieg by kosztował, jeżeli okazałoby się, że operacja jest koniecznością? Czy zmiana głosu u mnie jest realna? Na co dzień jest to trochę krępujące, ludzie się śmieją i nawet przedrzeźniają, na imprezach mnie nie słychać w podejściu do dziewczyn. Mi nie przeszkadza to, tylko ze świata zewnętrznemu przeszkadza. Mam 25 lat i czuję się taki osaczony. Mam już trochę dość drwin, więc jeżeli jest taka możliwość to z chęcią z niej skorzystam. Czy ktoś coś wie na ten temat, może zna jakąś osobę, która miała podobny problem? Chętnie bym z taką osobą porozmawiał, podzielił się doświadczeniem. Marzę o tym, aby zmienić ten swój głos. Pozdrawiam.

Trudno mi odpowiadać na takie pytania bez bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Zmiana zabarwienia, tembru, tonu głosu najczęściej związane jest z zaburzeniami czynnościowymi lub/i morfologicznymi strun głowowych (krtani). Trzeba w tej sprawie skonsultować się z laryngologiem. On po bezpośrednim badaniu, wziernikowaniu strun głosowych zadecyduje o dalszym postępowaniu. Na pewno jeśli być może wykryje jakąś patologię w zakresie strun głosowych wymagającą interwencji chirurgicznej to takową zaleci.