Zmiana godziny przyjmowania tabletek - czy jestem w pełni chroniona?

Przez ostatni rok brałam S***, a teraz lekarz zalecił mi T***. Wzięłam pierwszą tabletkę w pierwszym dniu okresu. Zwykle brałam tabletki o 22:00, ale tym razem okres dostałam rano o 5, więc pierwszą tabletkę wzięłam o 18:00 i nie wiem, czy nie za późno. Czy mogę przesunąć godzinę przyjmowania z 18:00 na 22:00? Czytałam, że przy lekach trójfazowych jest to niebezpieczne. Czy to prawda, że T*** jest najmniej skutecznym lekiem antykoncepcyjnym?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Pierwsza tabletka z opakowania powinna zostać przyjęta w pierwszej dobie od wystąpienia miesiączki, a zatem przyjęła ją Pani prawidłowo.

Zmiana godziny przyjmowania tabletek także nie wpłynęła negatywnie na Pani zabezpieczenie. Dopuszczalna jest zmiana godziny przyjmowania tabletek w każdym przypadku zmiany preparatu na nowy oraz w trakcie rozpoczynania nowego blistra.

Co do skuteczności przepisanego preparatu, nie mogę zgodzić się ze znalezionymi przez Panią informacjami. Trójfazowe preparaty antykoncepcyjne aż trzykrotnie zmieniają dawki hormonów w  trakcie cyklu, dzięki czemu lepiej potrafią naśladować cykl miesięczny. W efekcie Panie rzadziej uskarżają się na działania niepożądane i rzadziej obserwują zaburzenia cyklu po ich odstawieniu. Skuteczność antykoncepcyjna jest jednak taka sama.

Pozdrawiam