Zapytaj lekarza

1 , 0 2 1 , 3 1 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zmiana grupy krwi z 0Rh- na 0Rh

Witam. Będąc w ciąży, robiłam badania na grupę krwi. Wynik wyszedł 0Rh-. Po 17 latach,w badaniach grupy krwi przed operacją, okazało się, że moja grupa krwi to 0Rh . Czy takie zmiany grupy krwi są możliwe? Czym jest to spowodowane? Pozdrawiam.
KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Krzysztof Szmyt
79 poziom zaufania

Witam, Szanowna Pani, zmiana grupy krwi w ciągu życia nie jest możliwa. Drugi wynik jaki Pani podaje nie pokazuje czy jest to grupa dodatnia czy ujemna. Natomiast pierwszy wynik mówi że ma Pani ujemną grupę w zakresie czynnika Rh. Proszę ustalić czy drugie badanie wykazało dodatni czy ujemny czynnik Rh. Jeżeli dodatni to musiała w któryś z tych dwóch badań zajść pomyłka. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy