Zmiana guzowata w piersi

Witam serdecznie. Miesiąc temu pojawiła mi się w piersi dziwna zmiana na godzinie 12. Miała kształt kostki masła, dość duża, około 3x3, ale nie wiem dokładnie, wyczuwalna pod skórą. Poszłam na USG, radiolog powiedział, że myślał, że rak, ale to jest stan zapalany gruczołu piersiowego (nie karmię, mam 40 lat). Do tego w tym samym czasie znikła miesiączka, nie mam jej od dwóch miesięcy. Nigdy tak nie było, brak miesiączki u mnie to zawsze objaw ciąży - jedyny. Wzięłam lek przez 7 dni, wg zaleceń ginekolog. Zrobiłam USG u innego radiologa, zmiana jest 2,2x2,8 cm. Po antybiotyku zaczyna wg mnie się zmniejszać, ale termin USG mam na 23 marca. Radiolog (drugi lekarz) uważa że to jest zapalne, ale do końca nie wyklucza Tu, gdyż są wysięki zapalne, a wiadomo, że może być to coś inne. Przed pojawieniem się tej zmiany robiłam badania morfologii i wszystko jest OK, tylko OB miałam 45, jeszcze nie czując zmiany w piersi. Mam pytanie, chociaż wiem, że trudno na to odpowiedzieć. Jak długo jest zmiana przy takim zapaleniu, czy to może być guz z powodu zaburzenia hormonalnego i czy on bywa wówczas od razu złośliwy. Równie dobrze to może być (wiadomo co), radiolodzy jednak przemawiają za zapaleniem, tylko skąd ono się wzięło? Czy jest związek z pojawieniem się mleka w piersi, brakiem miesiączki i takim zapaleniem? Jeśli coś zostanie po zapaleniu, to bezdyskusyjnie usunę to, tak doradziła mi moja ginekolog, ale ona sama nie jest pewna, co to jest. Nie wiem, co robić, badania na tarczycę, czy pędem do onkologa jechać, jestem z małej miejscowości do onkologa mam około 70 km, i zwyczajnie się boję, ale nie chcę z drugiej strony przeciagać. Czy może Pan doktor mi wyjaśnić i ewentualnie doradzić, co zrobić powinnam. Moja ginekolog zapisała mi lek na wywołanie miesiączki, ale z uwag na nieznany charakter zmiany w piersi kazała się wstrzymać, aż zacznie się zmniejszać. Proszę o poradę, pozdrawiam serdecznie, Beata.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry Pani!

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nie jestem onkologiem, ale postaram się doradzić najlepiej jak to możliwe.

Po pierwsze, usg czy mammografia nie są badaniami dającymi pewność. Nawet najbardziej doświadczony radiolog może ocenić zmianę jako prawdopodobnie łagodną lub prawdopowobnie złośliwą, lub na pewno złośliwą (a w Pani przypadku również radiolog miał wątpliwości). Oznacza to, że do postawienia pewnego rozpoznania potrzebna jest biopsja wykonana pod kontrolą usg lub mammografii. Biopsja polega na pobraniu za pomocą igły małego fragmentu guza i poddania go badaniu histopatolgicznemu pod mikroskopem. Dopiero taka diagnoza daje pewność.

Biopsja jest procedurą nieprzyjemną, więc nie zaleca się jej rutynowo, jeśli guz jest typową zmianą łagodną. Jednak w Pani przypadku obawiam się, że to będzie konieczne. W mojej ocenie każdy guz sutka powinien być obejrzany przez lekarza, który ma duże doświadczenie w tego typu guzach. Niestety, w dzisiejszych czasach większość specjalistów zgromadzona jest w ośrodkach onkologicznych, tzw. centrach onkologii. Powinna Pani wybrać się do najbliższego lub wykonać biopsję na miejscu. Możliwe, że onkolog postawi pewną diagnozę i biopsja nie będzie konieczna.