Zmiana nastroju po urodzeniu dziecka - jak pomóc żonie?

Niedawno moja żona urodziła nasze drugie dziecko i od tego czasu jest ciągle zmęczona i płaczliwa. Nic jej nie cieszy, często ściska ją w gardle i ma kłopoty ze snem. Zajmuje się co prawda dziećmi, chodzi z nimi na spacery, ale po powrocie do domu jest znów przygnębiona i smutna. Nic jej nie cieszy, nie ma na nic ochoty i nie wie, co będzie robić następnego dnia. Poza tym martwi się o przyszłość - co będzie robić, gdy nasze dzieci pójdą do  szkoły... Proszę o pomoc - co mam zrobić, by poczuła się lepiej?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam,

Myślę, że jeśli wszelkie medyczne podstawy objawów żony zostaną wykluczone, należy przypuszczać, że mają one podłoże psychosomatyczne. A wtedy rzeczywiście psychoterapia będzie najbardziej trafioną formą pomocy dla żony.

Uczucie ściskania w gardle może być również takim objawem. Dla pewności proszę udać sie do lekarza rodzinnego, być może on zleci jakieś kolejne badania, bądź też skieruje żonę do lekarza psychiatry.

Możliwość przyjmowania leków jest znacznie ograniczona w związku z tym, że żona karmi piersią, ale być może psychiatra okaże się również pomocny.

Pozdrawiam serdecznie.