Zmiana ogniskowa w obrębie nadnercza

Witam Przy okazji TK klatki piersiowej wykazano: 1) w nerce prawej ok 24 mm torbiel korowa 2) W nadnerczu lewym ok 13mm zmiana ogniskowa-ujemnych gęstości w fazie natywnej- jak gruczolak, kolejny ok. 18mm w nadnerczu prawym. O czym świadczy wynik TK ? Proszę o wskazanie jakie analizy mam wykonać i zabrać wraz z TK na pierwszą wizytę do endokrynologa. Okres oczekiwania wynosi ok.pół roku. Chciałbym , aby endokrynolog przy pierwszej wizycie miał pełniejszy obraz. Lekarz internista nie wie jakie.

Dzień dobry,

Warto wykonać CT w protokole nadnerczowym. Jeśli chodzi o wstępne badania hormonalne, to warto oznaczyć rano na czczo kortyzol (najpóxniej o 7-8:00), androstendion i DHEA-S. Pozostałe oznaczenia zależą od wywiadu. Jeśli ma Pani nadciśnienie tętnicze to należałoby oznaczyć aldosteron i reninę (test pionizacyjny) i ew. katecholaminy z dobowej zbiórki moczu - w warunkach szpitalnych. Niektóre leki należy przed badaniem odstawić, bo mogą zafałszować wyniki. Endokrynolog zadecyduje po zebraniu wywiadu i zbadaniu Pani co jest w Pani przypadku konieczne.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz