Zmiana paradygmatu w schizofrenii z psychodynamicznego na prospołeczny

Co to znaczy,że w leczeniu schizofrenii doszło do zmiany paradygmatu z psychodynamicznego na prospołeczny.Co to jest wzorzec psychodynamiczny a co znaczy prospołeczny?Przywracający jednostkę z choroby do życiu i normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Witam,

paradygmat psychodynamiczny określa koncepcję psychologiczną opartą na psychoanalizie zapoczątkowanej przez Zygmunta Freuda. Podejście to akcentuje rolę wczesnych doświadczeń dziecięcych, zakłóceń w kształtowaniu się osobowości oraz rolę czynników nieświadomych w psychice.
Nurt prospołeczny kładzie nacisk na wsparcie środowiskowe pacjenta w jego powrocie do ról społecznych i dobrego funkcjonowania.
Więcej można przeczytać tutaj: https://rehabilitacja.mp.pl/rehabilitacja-medyczna/118503,rehabilitacja-psychiatryczna

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl