Zmiana pory przyjmowania tabletek a skuteczność antykoncepcji

Od pierwszego dnia miesiączki zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne, pierwszego dnia wzięłam o 17, jednak później stwierdziłam, że ta godzina jednak mi nie pasuje, więc następne brałam o 16:30. Tydzień po braniu tabletek kochałam się z chłopakiem bez gumki, jednak nie skończył on we mnie, a mieliśmy stosunek przerwany. Chciałam zapytać, czy jest w takim wypadku jakieś zagrożenie ciąży? Czy byliśmy dobrze zabezpieczeni?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie wiem jakie tabletki Pani przyjmuje. Przy tabletkach dwuskładnikowych półgodzinna różnica w przyjęciu kolejnych tabletek nie ma żadnego znaczenia. Przyjmuje się, że można się spóźnić nawet dwanaście godzin bez istotnego zaburzenia skuteczności antykoncepcji. Przy tabletkach jednoskładnikowych, zawierających jedynie progestagen, okno do przyjęcia tabletki jest znacznie krótsze, należy je spożywać zawsze o tej samej godzinie. W Pani przypadku tabletka została zażyta wcześniej niż poprzednia, a nie później. Nie ma więc obaw o zachwianie skuteczności antykoncepcji.

Pozdrawiam serdecznie!