Zmiana skórna a ryzyko przekształcenia się w nowotwór

Witam Mam pytanie. Na twarzy mojego taty pojawiła się zmiana. Dermatolog określił to jako róg skórny. Zmiana była niewielka i została chirurgicznie usunięta. Przeczytałam, że taka zmiana to stan przedrakowy. Boję się, że to może być niebezpieczne. Jak często takie zmiany przekształcają się w raka? Jak długo taki proces przekształcania się w nowotwór może trwać? Jaka jest przyczyna powstawania takich zmian?. Czy stan "przedrakowy" w takim przypadku jest groźny. Proszę o odpowiedź.

Aleksander Ropielewski

Nie ma powodu do obaw. W pełni usunięty stan przedrakowy gwarantuje pełne wyleczenie. Stan przedrakowy to zmiany o charakterze dysplazji (nietypowe komórki o tendencji do dalszej przemiany w kierunku nowotworowym, które jednak jeszcze nie są nowotworem). Na pewno raz w roku tata powinien kontaktować się z dermatologiem celem oceny zmian skórnych pod kątem możliwego nowotworzenia.