Zmiana tabletek antykoncepcyjnych a bóle podbrzusza

Witam! Mam pytanie... Ostatnio postanowiłam przesunąć sobie miesiączkę... W trakcie 2 opakowania w 2 tygodniu zapomniałam przyjąć tabletki. Ostatnią przyjęłam w sobotę o godzinie 18.00, a nastąpną dopiero w poniedziałek o godzinie 14. W poniedziałek rano miałam pełny stosunek... Miesiączkę dostałam narmalnie, tabletki właśnie odstawiłam, ale boli mnie brzuch od czasu do czasu i jajniki. Czy jest to spowodowane odstawieniem tabletek, czy może to być ciąża? Z góry dziękuję ślicznie...

Witam!

Przerwa w stosowaniu tabletek była dłuższa niż 24 h, więc ich działanie antykoncepcyjne mogło się zmniejszyć. Ponieważ jednak wystąpiło krwawienie z odstawienia, ryzyko ciąży jest niewielkie. Dolegliwości, o których Pani wspomina, nie mogłyby wystąpić w tak wczesnej ciąży. Są objawami towarzyszącymi miesiączce.

Na wszelki wypadek może Pani wykonać test ciążowy 14 dni po stosunku. Jednak ryzyko ciąży jest znikome.

Jeżeli jeszcze kiedyś zdarzy się Pani zapomnieć o tabletce, należy przyjąć ją jak najszybciej oraz kolejną. Ponadto należy przez 7 dni stosować dodatkowe zabezpieczenie (np. w postaci prezerwatywy).

Jeżeli chce Pani przesunąć miesiączkę, pierwszą tabletkę z kolejnego opakowania trzeba przyjąć w wybranym dniu planowanej 7-dniowej przerwy. Jeśli np. rozpoczyna Pani branie tabletek w poniedziałki, i chce aby okres pojawiał się 3 dni wcześniej niż dotychczas, kolejne opakowanie należy rozpocząć już po 4, a nie jak dotąd 7 dniach (w niedzielę ostatnia tabletka poprzedniego opakowania, a w czwartek pierwsza z kolejnego). Nie wolno przedłużać przerwy między kolejnymi opakowaniami, ponieważ obniża to skuteczność antykoncepcji.