Zmiana tabletek antykoncepcyjnych a odblokowana owulacja - czy to możliwe?

Witam. 4 miesiące temu zaczęłam brać tabletki. Niestety musiałam je zmienić na inne. Nowe zaczęłam stosować po 7-dniowej przerwie (są słabsze od poprzednich) i zauważyłam po stosowaniu 2 tabletek, że najprawdopodobniej odblokowała mi się owulacja (ból jajników i przezroczysty ciągnący się płodny śluz). Czy to była owulacja i od kiedy będę w pełni bezpieczna?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rzeczywiście przy zmianie tabletek na słabsze, jeżeli pomiędzy tabletkami wystąpiła siedmiodniowa przerwa, istnieje istotne ryzyko pojawienia się owulacji. Myślę, że od kolejnego cyklu będzie już Pani w pełni zabezpieczona. Jeżeli w danym cyklu rzeczywiście doszło do owulacji, to kolejnej nie należy się spodziewać i może się Pani czuć bezpiecznie. Choć należy pamiętać, że żadna metoda antykoncepcyjna nie daje 100% pewności i nawet przy regularnie stosowanych tabletkach, zgodnie z zaleceniami producenta, może w bardzo rzadkich przypadkach do owulacji dochodzić. Jednak umiejąc rozpoznawać objawy dni płodnych jest Pani podwójnie chroniona.

Pozdrawiam serdecznie!