Zmiana tabletek antykoncepcyjnych z silniejszych na słabsze a 7 dni przerwy - jak to jest?

Witam serdecznie! Mam pewien problem, dotyczy on zmiany tabletek antykoncepcyjnych. Przez ostatnie 2 miesiączce brałam jedne, ale zostały one wycofane ze sprzedaży i lekarz zmienił mi je na inne. Są to najnowsze leki na rynku. Z tego co wiem, a że mam problemy z cerą tym bardziej mi się podobają z tym, że są słabsze, jeżeli chodzi o hormony o 0.015. Problem z tym, że nie zapytałam czy mam je zacząć brać z zachowaniem 7-dniowej przerwy, a lekarz nic mi nie powiedział w tym temacie. W rezultacie zrobiłam te 7 dni przerwy i 8 dnia wzięłam pierwszą tabletkę nowych leków. Czytałam różne opinie. Jedni mówią, że nie powinno się robić przerwy, jeżeli zmienia się tabletki z silniejszych na słabsze a inni, że jeżeli są to takie same złożone tabletki antykoncepcyjne to można je brać normalnie po przerwie. Czy wobec tego jestem tak samo zabezpieczona? Czy muszę stosować dodatkową metodę antykoncepcyjną i czy tabletki, które jak czytałam w ulotce są głównie przepisywane w celu poprawienia cery a dodatkowo pełnią funkcje antykoncepcyjną, są tak samo skuteczne jak wszystkie inne tabletki antykoncepcyjne? Nie wiem czy mogę spokojnie im zaufać. Z góry dziękuje za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Im tabletki zawierają mniej hormonów, tym z różnych względów, występuje nieco większa szansa na ciążę. Jednak poziom hormonów jest tak dobierany, by minimalizować skutki uboczne tabletek, przy jednoczesnym zachowaniu ich działania antykoncepcyjnego. Przy nowoczesnych tabletkach zawierających niewielkie dawki hormonów należy przykładać szczególną wagę do ich regularnego stosowania według zaleceń producenta.

W Pani przypadku zalecałabym stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez pierwszy tydzień stosowania nowych tabletek. Generalnie procedura zmiany tabletek wygląda różnie i zależy od rodzaju obydwu specyfików. Gdyby były to identyczne tabletki, zawierające te same dawki tych samych hormonów nie byłoby problemu. Jednak przy mniejszej dawce hormonu reakcja organizmu może być nieco nieprzewidywalna, stąd dbając o jak najlepsze zabezpieczenie, warto się wspomóc prezerwatywą.

Pozdrawiam serdecznie!