Zmiana tabletek: Czy będę w pełni zabezpieczona?

Witam. Przez ostatnie dwa miesiące brałam zgodnie ze schematem postępowania Y******, w sobotę zażyłam ostatnią tabletkę z drugiego blistra. W poniedziałek byłam u ginekologa, który postanowił zmienić mi tabletki na Q****, ponieważ po poprzednich źle się czułam. Lekarz zalecił mi przyjecie pierwszej tabletki z pierwszego blistra Q**** w pierwszym dniu miesiączki czyli we wtorek lub w środę. Na ulotce dołączonej do leku przeczytałam natomiast, że w przypadku "Zmiany z innego złożonego hormonalnego produktu antykoncepcyjnego lub złożonego antykoncepcyjnego systemu terapeutycznego dopochwowego lub systemu transdermalnego. Należy rozpocząć przyjmowanie leku w dniu po przyjęciu ostatniej tabletki zawierającej substancje czynne poprzedniego produktu antykoncepcyjnego."   Zastanawiam się w takim razie, czy jeśli przyjmę pierwsza tabletkę Q**** w pierwszym dniu miesiączki ale 3 dni po zakończeniu ostatniego blistra Y****** będę w pełni zabezpieczona? Jeśli nie to przez jaki czas powinnam stosować dodatkowe zabezpieczenie?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.
Osobą decydującą o właściwym postępowaniu medycznym, jest zawsze lekarz prowadzący. Jeżeli lekarz zdecydował się na zaordynowanie konkretnego preparatu u Pani, widocznie uznał to go za najlepsze dla Pani leczenie. Pierwszą tabletkę można przyjąć w dwojaki sposób, w następnym dniu po przyjęciu ostatniej tabletki obecnego blistra lub w dniu wystąpienia krwawienia. Pierwszy sposób gwarantuje pełne zabezpieczenie przez cały czas. W drugim istnieje jednak potencjalne ryzyko odblokowania owulacji i zapłodnienia. Ryzyko to jest jednak minimalne, więc lekarze często preferują tę metodę, gdyż tylko przy takim założeniu, może dojść do złuszczenia endometrium.
Pozdrawiam