Zmiana w przesypianiu nocy u 3-miesięcznego dziecka - czy to normalne?

Witam. Mój 3-miesięczny synek (ur. 04.11.2010) dotychczas przesypiał noc z jedną pobudką. Tzn. zasypiał ok. 20.00 i budził się raz na karmienie ok. 4.00, następnie spał do ok. 8.00-9.00, zdarzało się również, że budził się dopiero o 6.00 rano, czyli przesypiał całą noc. W połowie stycznia, tzn. od jakichś 2-3 tygodni budzi się co 2,5-3 godziny i za każdym razem domaga się piersi, bywa, że budzi się po godzinie od karmienia, wtedy 15 min. usypiania na rękach i zasypia ponownie. Dodam, że synek od 1 miesiąca życia śpi na brzuszku, tylko tak zasypiał. W ciągu dnia śpi ok. 4 razy po 30 min, na spacerze potrafi przespać 2-3 godz. Od początku śpi w łóżeczku, ubrany jest w pajacyk, przykryty bawełnianym kocykiem i kołderką. W pokoju utrzymujemy stałą temperaturę 21 st i 60% wilgotności. Nic nie zmieniamy w rytmie jego dnia i nocy, staramy się wszystko robić schematycznie. Zauważyłam, że odkąd częściej budzi się w nocy, w ciągu dnia jest bardziej nerwowy, karmię go tylko piersią. Proszę o poradę, co robić? Czy taki stan rzeczy jest prawidłowy?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam.

Polecam spotkanie w poradni laktacyjnej, aby dowiedzieć się i uzyskać pomoc, jak sprawdzić czy pokarm, którym karmi Pani synka jest treściwy i jak dokarmiać maluszka. Wydaje mi się, że wybudzanie się dziecka ma związek z jedzeniem, co jest naturalne i warto to przeczekać podejmując działania, aby zaspokoić głód mauszka. Warto obserwować dziecko w ciągu dnia: czy budzi się i jest nerwowy, bo nie jest najedzony czy z innych powodów, np. zaczynających dobiegać do dziecka z większą intensywnością bodźców z otoczenia. Dziecko mające 3 miesiące zaczyna dopiero lepiej widzieć otoczenie i swoich bliskich, odczuwać bodźce sensoryczne itd.

Pozdrawiam