Zmiana zachowania 3-latka

Moj 3,5 letni syn bardzo sie zmienił. jest ogolnie grzeczny ,lecz czasami wpada w złosc, jak czegos nie dostanie to krzyczy, kopie nogami, kladzie sie na łózko i płacze. Nigdy tak nie robił. Mowi;ze jestem zła, babcia jest brzydka, ze wszystkich bedzie bił--nie jest agresywny, nie wie, co to bicie . Zmienił sie jak skończył 3 latka. Do przedszkola jeszcze nie chodzi. Spi od małego dobrze, dużo wie. Czy to bunt czy coś więcej

Witam,
Jak wynika z Pani listu,jednak wie,co to jest bicie i być może był w ten sposób straszony lub skarcony.Cokolwiek to jest ,może warto zasięgnąc stacjonarnej opinii Waszej relacji.Może Nie dostrzega Pani swego własnego oporu w sytuacjach,gdy o coś prosi,domaga się itp.Rzeczywiście,w okresie społecznego dojrzewania/jego wiek/,dostrzega bardziej złożone emocje i jednocześnie reaguje na nie z większą odwagą.Tak więc proponuję rozpoznać żródła oporu i popracować nad komunikatami docierającymi do dziecka ze środowiska.
Pozdrawiam serdecznie.

Podobne zachowanie może mieścić się w granicach normy. Dziecko w tym wieku intensywnie przeżywa emocje, nie rozumie jednak jeszcze, co dokładnie przeżywa,a dodatkowo nie potrafi kontrolować czy tonować swoich emocji. Wyraża je całym sobą, w tym całym ciałem. Warto tłumaczyć mu jakie zachowania są akceptowalne, a jakie nie, przy jednoczesnym wyjaśnieniu, co może czuć (np. "rozumiem, że jesteś na mnie zły, bo nie dałam Ci kolejnego ciasteczka. Ale nie wolno bić, bo to boli" itp.) Z drugiej strony warto pamiętać, że dziecko wyraża uczucie chwili, a nie całościowy stosunek emocjonalny do danej osoby. Czyli komunikat: "babcia jest brzydka" oznacza raczej "jestem teraz zły na babcię, bo...", a nie ze naprawdę nie kocha czy nie lubi danej osoby.