Zmiana zachowania po odbyciu służby wojskowej

Mój brat ma 28 lat, po wojsku jego zachowanie bardzo się zmieniło, zamknął się w sobie, ma skłonności do picia alkoholu.Od kilku lat nie pracuje, nie uczy się, nie jest zarejestrowany w UP, nie jest ubezpieczony. Nigdy nie miał dziewczyny, nie posiada prawa jazdy. Ostatnio jest coraz gorzej, zamknął się w pokoju, nie chce z nikim rozmawiać,nikogo nie wpuszcza. Kiedyś mówilismy żeby poszedl do psychologa, ale on nie chce.

Objawy które Pani opisuje wskazują na depresję, która jeśli jest nie leczona pogłębia się. Pani brat się izoluje i równocześnie nie dostrzega lub bagatelizuje swój stan zdrowia. Bardzo ważne jest, aby odbył konsultację psychiatryczną, może być tak, że już powinien być hospitalizowany. Ważne jest, aby rodzina wprost oczekiwała od niego pójść a do lekarza, dała mu termin w jakim ma to zrobić i poinformowała, go, że w innym wypadku zostanie wezwane pogotowie i bo jego działania zagrażają jego życiu. Proszę pamiętać, że depresja nieleczona zagraża życiu, a osoba chora może zaprzeczać potrzebie pomocy i wtedy osoby zewnątrz muszą zdecydowanie działać. Dobrze, że Pani to widzi i zdaje sobie sprawę, że dzieje się z nim źle. Ma szczęście, że ma taką siostrę. Powodzenia.

Te objawy są ewidentnie niepokojące. Bratu potrzebna jest pomoc najprawdopodobniej psychoterapeutyczna i być może psychiatryczna. Uważam, że należy go zabrać do psychoterapeuty celem diagnostyki i odpowiedniego leczenia. Istnieje też możliwość skorzystania z pomocy środowiskowej, wtedy psychoterapeuta albo psychiatra przychodzi do domu. Ważne jednak jest aby nie poprzestać leczenia na przepisaniu leków psychiatrycznych.