Zmiana zachowania po terapii przeciwalkoholowej

Witam ,moim problemem jest moja matka . Mam 18lat a ona 43 i jest "była ".alkoholiczka .od roku chodzi na terapię lecz z jednego problemu wyszedł drugi. Ona zmienila sie całkowicie. Nie można do niej dotrzeć ,próbuję manipulować całą rodzinna ,której nie chce słuchać ,za to woli słuchać ludzi z meetingow gdzieljdziesamk ledwo co wyszli z nałogu . Rujnuje tym wszystkim ,mi oraz swojemu mężowi psychikę . Sama nie wiem gdzie już można sie udac z nią i czy jej to coś da?

Witam. Z jednej strony to normalne, że mama po terapii jest dla rodziny trudna do zniesienia, ponieważ jej zachowanie się zmieniło, a rodzina funkcjonuje tak jak dawniej, gdy mama była czynną alkoholiczką. Z drugiej strony, nie wiadomo, jakiej jakości są te meetingi AA, bo czasem z terapią psychologiczną ma to niewiele wspólnego. Być może dobrym pomysłem byłoby, gdyby Pani skorzystała z pomocy psychologicznej, na razie w formie konsultacji. Generalnie przy terapii uzależnień ważne a nawet konieczne jest to, by uczestniczyła w tym cała rodzina, tak by wszyscy jej członkowie nauczyli się nowych, konstruktywnych sposobów komunikowania się i radzenia sobie ze stresem. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam Panią. Przy okazji odpowiedzi chciałbym sprostować bardzo ważny aspekt. Określenie "była alkoholiczka" może sugerować, że problem alkoholowy Pani mama ma już za sobą. Tak nie jest. Z zespołu uzależnienia od alkoholu nie można się wyleczyć. Można tą chorobę zatrzymać. Zapewne jako najbliższe otoczenie Mieliście Państwo konkretne oczekiwania co do zmiany u Pani mamy i może określenie "była" sugeruje, że wszystko Macie za sobą. Dość często tak bywa, że zmiana u osoby korzystającej z terapii nie idzie w parze z oczekiwaniami jej bliskich. Często otoczeniu osoby uzależnionej wydaje się, że wystarczy by ona przestała pić. Jednak poza abstynencją taka zmiana musi być głębsza. Im dłużej borykała się Pani z piciem mamy i jej zachowaniem tym bardziej Pani również potrzebuje pomocy. Potrzebuje się Pani przyjrzeć własnym kosztom jakie Pani poniosła i przepracować je by nie towarzyszyły Pani w dalszym życiu. Mam nadzieję, że wówczas będzie Pani łatwiej. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Dzień dobry, zmiany jakie zachodzą u osób przestających pić i rozpoczynających życie w trzeźwości mogą być różne i często trudne dla reszty rodziny. Nie pisze pani konkretnie co takiego mama teraz robi, w czym jej zachowanie uległo zmianie. Polecam aby pani i inne osoby skorzystały z porady terapeuty pracującego z osobami współuzależnionymi. Pozdrawiam.