Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 8 1 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zmiana zachowania u przyjaciółki

Dzień dobry. Moja przyjaciółka w ostatnim czasie strasznie się zmieniła. Zawsze była wesołą, towarzyską kobietą. A teraz unika kontaktów z innymi, prawie nie wychodzi z domu. Tylko praca-dom. Zrezygnowała nawet z wcześniej zarezerwowanego urlopu nad morzem. Ponadto zaczęła sporo pić. A zawsze była wrogiem alkoholu, nie wypiła nawet okazjonalnie. Ale to rozumiem, bo w jej rodzinnym domu był z tym problem.Zmienił się jej stosunek do mężczyzn, zaczeła mówić, że ich nie nawidzi.Jak mogę jej pomóc??
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Dzień dobry, Może Pani próbować namówić przyjaciółkę na podjęcie leczenia (tj.psychoterapii) - np.: w Poradni Zdrowia Psychicznego prywatnie.

0

Wydaje mi się, że w tej sytuacji może Pani zrobić jedynie i aż dwie rzeczy: 1.. wspierać przyjaciółkę, bo najwyraźniej przeżywa trudne chwile w swoim życiu; wysłuchiwać ją i nie oceniać; 2. namówić przyjaciółkę na wizytę u specjalisty (najlepiej psychologa/psychoterapeuty) i żeby podjęła z nim współpracę. Najwyraźniej przyjaciółka przeżywa jakiś kryzys, o którym niekoniecznie chce mówić, a prawdopodobnie którego nawet sama do siebie nie dopuszcza (zamiast uświadomić sobie trudność, próbuje ją od siebie odepchnąć i "radzi sobie" w tym celu alkoholem, pracoholizmem i zamknięciem w sobie). Niestety co spowodowało taki stan - wie tylko przyjaciółka. Jedno jest pewne - terapia na pewno pomoze jej z tego wyjść. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety