Zmiany CIN 1 w wyniku cytologii

otrzymałam wynik cytologii CIN1 i podejrzenie ze jestem zarazona wirusem hpv. teraz czekam na wyniki jakiego rodzaju jest to wirus. doczytałam tez ze jesli ktos ma brodawki w okolicach intymnych to moze to byc tez przyczyna tego wirusa. od 11 lat mam tego samego partera, ktory w tym czasie nie miał innych parterek. został mi tez zaproponowany zabieg kolposkopii. czy powinnam si martwic i czy powinnam wykonac ten zabieg i czy tego rodzaju wirusy sa do wyleczenia czy sa niebezpieczne?

Lek. Tomasz Budlewski

Wszystko zależy jaki rodzaj wirusa. Proponuję wykonać kolposkopię.

Aleksander Ropielewski

Na pewno konieczne jest wykonanie kolposkopii i dalsza decyzja odnośnie obserwacji lub leczenia zabiegowego. Po zabieegu wykonuje się kontrole. W przypadku braku ponownego narażenia na zakazenie wirusem HPV jest szansa na rak nawrotu.