Zmiany degeneracyjne w postaci niewielkiego obniżenia krążka międzykręgowego

Witam! Chciałbym się dowiedzieć, czy w moim przypadku konieczna będzie operacja? Miałem zrobiony MR kręgosłupa lędźwiowego i oto opis wyniku badania: Zmiany degeneracyjne w postaci niewielkiego obniżenia krążka międzykręgowego na poziomie L5-S1. Przepuklina tylna centralno-lewostronna krążka na tym poziomie uciska worek opony twardej oraz modeluje korzeń nerwowy w zachyłku bocznym. Pozostałe krążki bez wypuklin. Stożek rdzenia kręgowego niezmieniony. Wysokość trzonów oraz intensywność sygnału szpiku prawidłowa. Dodam, że w grudniu 2011 roku dźwigałem 150 kg podest w czterech chłopaków i miesiąc później zacząłem odczuwać lekkie kłucie na dole kręgosłupa po lewej stronie. Chodziłem z tym, bo raz mnie nie bolało wcale raz nawracało, w końcu udałem się w czerwcu do lekarza, który skierował mnie na badanie MR. Dziś mu pokazałem wynik to powiedział, że operacja, ale nie wykluczył, że może najpierw rehabilitacja. Dodam na koniec, że nie odczuwam żadnych zawrotów głowy, nic mi nie drętwieje i robię ćwiczenia na brzuch. Pobolewa mnie teraz gdy siedzę i gdy się schylam. Nie chce operacji, bo z tego co czytam to różnie potem bywa po takich zabiegach. Proszę o pomoc w postaci odpowiedzi na moje pytanie. Pozdrawiam serdecznie! Jarek

Oczywiście wynik radziłbym skonsultować jeszcze z neurochirurgiem, który powinien podjąć ostateczną decyzję co do dalszego postępowania. Z uwagi na Pana objawy (niewielkiego stopnia, bez ubytków neurologicznych) oraz na tylko modelowanie jednego korzenia nerwowego, a nie jego bezpośredni ucisk raczej nie zalecałbym leczenia operacyjnego. W chwili obecnej radziłbym konsultację w poradni rehabilitacyjnej i włączenie odpowiedniego leczenia rehabilitacyjnego. Jednak ostateczną decyzję w tej sprawie dobrze, gdyby podjął neurochirurg.