Zapalenie języka a zmiany guzowate

Witam, mam 24 lata, od jakiegoś czasu niepokoi mnie mój język, gdy wywinę koniec ku nasadzie, czuję na grzbiecie języka pojedyncze guzki, są w kolorze języka, nie bolą, ale czuję je i mam wrażenie, jakbym miała coś na języku. Dodatkowo po prawej stronie u nasady, ale przed tym migdałkiem językowym dostrzegłam, że język wygląda inaczej, jakby układał się w tym miejscu w poziome pasy, gładkie w dotyku. Byłam kilka razy u laryngologa, ale wizyty nie były dla mnie satysfakcjonujące. Stwierdzano zapalenie języka spowodowane refluksem lub przewlekłe zapalenie migdałków. Dodam, że mam wrażenie, że wciąż coś się na nim zmienia. Co to może być? Obserwuję to od kilku miesięcy. Czy to faktycznie jest jedynie zapalenie języka czy jednak zmiany guzowate mogą oznaczać coś groźniejszego? Czy jest powód do niepokoju? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

Bez bezpośredniego badania trudno mi określić, czym są te zmiany na języku. Trzeba rzeczywiście zdawać sobie sprawę z tego, że przy przewlekłym zapaleniu języka na podłożu refluksu żołądkowo-przełykowego takie drobne guzki mogą występować z powodu obrzęku gruczołów ślinowych, kubków smakowych. Jeśli rzeczywiście podłożem zapalenia języka jest refluks żołądkowo-przełykowy (najlepiej potwierdzić to w badaniu gastroskopowym) to w tej sprawie trzeba skonsultować się z gastroenterologiem. Zazwyczaj, aby opanować refluks wystarczające jest zastosowanie leków typu inhibitorów pompy protonowej. O wszystkim zadecyduje gastroenterolog po bezpośrednim badaniu.