Zmiany mastopatyczne a solarium

Witam, mam 35 lat i od paru miesięcy zdiagnozowano zmiany mastopatyczne w prawej piersi, a czasami boli mnie pod lewą pachą, czy to coś złego? Nie wiem czy mogę zrobić powtórne USG, ponieważ 5 miesięcy temu robiłam. Chodzę na solarium czy to mogło zmienić moje zmiany mastopatyczne na coś groźnego i czy w ogóle można się opalać na solarium? Proszę o pomoc, czekam na odp. Inga

Witam serdecznie!

Mastopatia to inaczej zwyrodnienie tkanki piersi. Wiąże się z różnymi dolegliwościami - bolesnością piersi, obrzmieniem, uczuciem pełności. Objawy mogą nasilać się przed miesiączką. Nie jest to jednak schorzenie, które zwiększa ryzyko choroby nowotworowej. Jeżeli u Pani w rodzinie nie było przypadków raka piersi (mama, babcia, ciocia?) wtedy stosuje się standardowy schemat postępowania profilaktycznego, czyli począwszy od 40 roku życia co 2 lata - mammografię, po 35 roku życia raz w roku USG piersi. Bolesność pod lewą pachą może wynikać z różnych przyczyn - np. zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Jeżeli lekarz nie widzi nic niepokojącego, to nie ma się czym martwić. Solarium nie jest generalnie przeciwwskazane w przypadku mastopatii, aczkolwiek lepiej zakrywać piersi ze względu na to, że ich skóra jest bardzo wrażliwa, a tkanka piersi może się nadmiernie nagrzewać, dotyczy to zresztą tak samo np. opalania topless. Pozdrawiam