Zmiany na śledzionie w badaniu USG

Witam! Miesiąc temu podczas przypadkowych badań USG, okazało się, że mam: "liczne ogniska hypoechogenne na śledzionie, największe do 12mm", z dopiskiem: wtórne? Śledziona niepowiększona, pozostałe narządy bez zmian. Wszystkie wyniki krwi w normie. Zlecono tomografię na której nic wyszło - nie ujawniły się żadne zmiany na śledzionie, ani przed kontrastem, ani po kontraście. Wykonano kolejne USG, na którym znowu wyszły liczne zmiany. (W lutym miałam robione również USG - na śledzionie nie było wtedy jeszcze żadnych zmian.) Dziś zrobiłam rezonans jamy brzusznej - na śledzionie liczne zmiany o nietypowym wyglądzie. Opis będę miała za kilka dni. Zmiany widziałam, są lekko ciemniejsze od śledziony i jest ich około 10. Pani doktor powiedziała, że nie ma pojęcia co to może być, zmiany są niejednoznaczne i będzie się konsultować. Obraz nie odpowiada ani torbielom ani naczyniakom. Onkolog twierdzi, że raczej mało prawdopodobne aby było to przerzutowe, bo brak innych objawów. Poza tym wyniki krwi bardzo dobre, żadne węzły nie powiększone. Jakie badania jeszcze wykonać? Co to może być? Z dodatkowych rzeczy boli mnie jeszcze kręgosłup lędźwiowy, a poza tym jedno miejsce zaraz obok kręgosłupa w połowie pleców, non stop od około 2 tygodni. Czy to może mieć związek?

Myślę, że w sprawie diagnostyki śledziony wyczerpano już wszystkie możliwości. Zmiany opisywane w USG i rezonansie magnetycznym raczej mają łagodny charakter. Tak jak sugeruje ultrasonografista prawdopodobnie są to zmiany wtórne, czyli np. pozapalne, w formie ogniskowych zmian architektoniki miąższu śledziony. Nic podejrzanego tak jak mówi onkolog nie wskazują te zmiany. Wystarczająca zapewne będzie okresowa obserwacja śledziony, czyli np. co 6-12 miesięcy USG. Co do bólów kręgosłupa to raczej nie mają nic wspólnego ze śledzioną. Aby stwierdzić czym są spowodowane na początku radziłbym wykonać RTG odcinka lędźwiowego i piersiowego kręgosłupa (do rozważenia też TK tych odcinków kręgosłupa). Zapewne bóle są spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi. O wszystkim powinien zadecydować lekarz prowadzący.