Zmiany na szyjce macicy w wyniku zakażenia wirusem hpv

Witam. Rok temu po zrobieniu cytologi ( grupa 3)okazało się, że mam zmiany na szyjce macicy w wyniku zakażenia wirusem hpv. Po leczeniu zmiany ustały a kolejne dwa testy na hpv ujemne. W czasie leczenia zrezygnowaliśmy z partnerem ze współżycia. A do tej pory stosujemy prezerwatywę podczas stosunku. Mąż również zrobił test hpv wynik dodatni, lekarz nie wprowadził leczenia. Planujemy ciążę i chciałam się poradzić co zrobić gdy ja mam hpv ujemne a mąż dodatnie.Czy jest ryzyko lub przeciwwskazania?

Jeśli jest Pani HPV ujemna, to może się Pani profilaktycznie zaszczepić szczepionką poliwalentną p/HPV. Powinna Pani dopytać się o to swojego ginekologa. Nie ma niestety metody "leczenia" HPV- usuwamy tylko zmiany podejrzane. Nie ma również przeciwskazań do współżycia, jeśli Państwo planujecie ciążę. Powinna Pani tylko wykonywać regularnie badanie cytologiczne. Pozdrawiam