Zmiany nawyków żywieniowych i ćwiczenia

Mam 18 lat, 170 cm wzrostu i ważę 70 kg. Jestem zadowolona ze swojego ciała, dlatego, że nie wyglądam na swoją wagę, ale zdecydowałam zmienić swój tryb życia, zrzucić to co się odłożyło i ujędrnić ciało. Od początku zmiany miałam na celu zmienić złe nawyki na dobre bez diet z liczeniem kalorii i ważeniem składników. Po prostu 5 zdrowych posiłków i 40-60min treningu 5x/tyg. Koleżanka naskoczyła na mnie, że się nie znam i efekty będą znikome. Czy muszę sięgnąć po specjalną dietę i pomoc trenera?

Witam serdecznie,

Pani założenia są jak najbardziej słuszne! Pani BMI jest w normie, nie ma potrzeby bawienia się w liczenie kcal. Zdrowe nawyki żywieniowe oraz aktywność fizyczną zagwarantują dobrą kondycję i stan zdrowia. Jest Pani młodą osobą, bardzo ważne aby dostarczyć wszystkich niezbędnych składników a to zapewni zbilansowana dieta.
Najważniejsza jest świadomość przy dokonywaniu wyborów żywieniowych. Jeśli ma Pani ochotę na słodycze, proszę sobie nie odmawiać ale wybierać zdrowsze wersje (ciastka zbożowe, jogurt naturalny z owocami, owoce suszone itp).

Warto zapoznać się z piramidą zdrowego żywienia. Jeżeli będzie Pani zwiększać częstotliwość i intensywność aktywności fizycznej proszę odpowiednio podnieść wartość energetyczną produktów w ciągu dnia.

W razie pytań przy trudnościach ze zmianą nawyków żywieniowych służę pomocą!

pozdrawiam
Małgorzata

Nie ma potrzeby układania jadłospisu.
Jest to dobre wyjście dla osób, który mają duży problem z racjonalnym odżywianiem.

WPani wypadku wystarczy samodzielna obserwacja tego co warto zmienić (np. odstawienie cukru, wprowadzenie ćwiczeń, więcej warzyw w diecie, większa ilość posiłków).
Gratuluję pomysłu na siebie, plan jest bardzo dobry - prozę tak trzymać i nie słuchać nieuzasadnionych komentarzy.

Powodzenia.

Joanna Arciszewska.