Zmiany niezłośliwe - czy mogę zajść teraz w ciążę?

Witam serdecznie! Mam 29 lat, parę lat temu miałam wycięte dwa gruczolakowłókniaki. Po roku urosły mi kolejne dwa guzki, po ostatnim usg okazało się, że jest aż 5 zmian niezłośliwych (być może to FA bądź poszerzone przewody mlekowe) oraz dwie torbielki. Jestem na razie pod obserwacją onkologiczną. Mam pytania w związku z tym: 1) Zmiany te mogą być spowodowane zachwianą gospodarką hormonalną. Jakie badania powinnam wykonać, jakie konkretnie hormony wybrać? W jakim dniu cyklu należy je zrobić? 2) Czy mogę zajść w ciążę, jeżeli to są gruczolakowłókniaki? Czy nie urosną ani nie zezłośliwieją? Pozdrawiam i z góry dziękuję

Witam serdecznie!

Owszem, zmiany mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Czasami przyczyna leży w konkretnych zaburzeniach poziomu homonów płciowych we krwi. Czasami jednak poziom hormonów może być w normie, a istnieją zaburzenia wzajemnej proporcji hormonów szczególnie w ostatniej fazie cyklu miesiączkowego.

Jeżeli chodzi o badania, to warto oznaczyć poziom estrogenów, progesteronu, FSH, LH oraz prolaktyny. Warto do tego dorzucić także poziom TSH (tarczyca). Badania najlepiej zrobić ok. 10 dnia cyklu, choć można też oznaczać w innym terminie, ponieważ normy podane na wyniku są inne dla różnych faz cyklu miesiączkowego i interpretacja zależy od fazy cyklu.

Gruczolakowłókniaki nie są przeciwskazaniem do zajścia w ciążę. Trudno też przewidzieć zachowanie guzków w ciąży, u niektórych powiększają się, mogą też pozostać w niezmiennym rozmiarze lub wręcz się zmniejszyć. Gruczolakowłókniaki w bardzo niewielkim procencie mogą ulegać przemianie złośliwej, ale dotyczy to raczej starszych kobiet i guzów o dużych rozmiarach (kilka cm).

Pozdrawiam serdecznie