Zmiany pęcherzykowe w badaniu cytologicznym

Proszę o interpretację wyników biopsji tarczycy. Biopsja wykonana w celu określenia zmiany w płacie prawym. Zmiana wielkości 19,5x19 mm. Poza tym nadczynność tarczycy, choroba gravesa-Basedova. Wynik: Struktura o lekko obniżonym echu. Obraz zmiany pęcherzykowej o nieokreślonym charakterze. Rozmazy zawierają dość monomorficzna populację tyreocytów leżących głównie w strukturach drobnopęcherzykowych i rozetkowych. W jądrach tyerocytów widoczne drobne jąderka, cytoplazma niejednorodna jasna i eozynochłonna. Koloid w tle niewidoczny.

Witam! Stwierdzenie zmiany pęcherzykowej w badaniu cytologicznym pobranego materiału stanowi względne wskazanie do leczenia operacyjnego i wymaga potwierdzenia przez drugiego cytologa. Wszystko to dlatego, że obraz taki może występować zarówno w przypadku guzka hiperplastycznego, zapalenia tarczycy (które jest częścią obrazu choroby Graves-Basedova), gruczolaka pęcherzykowego tarczycy (nowotwór niezłośliwy) jak również raku. Leczenie operacyjne poza usunięciem zmiany dostarcza materiału do badania histopatologicznego, w którym dokonuje sie weryfikacji charakteru zmiany. Pozdrawiam