Zmiany przeciążeniowe stawu kolanowego

Witam serdecznie, Mój problem dotyczy lewego stawu kolanowego. Przebieg był następujący: 1. Pierwszy raz ból pojawił się około 4 lata temu, podczas biegania (w odpowiednich butach) na twardej nawierzchni. Dokładne miejsce bólu było ciężkie do zdefiniowania, wiedziałem jedynie że jest to "gdzieś w kolanie." Był to ból raczej uciskający, jednak bez żadnych zewnętrznych objawów - żadnej opuchlizny, zaczerwienienia itd. Ból był odczuwalny głównie gdy siedziałem zbyt długo, a szczególnie przy schodzeniu ze schodów. Po 2 tygodniach odpoczynku przeszło mi samo z siebie, i o sprawie zapomniałem :) 2. Kolejny raz pojawiło się około 1,5 roku później, w sposób kompletnie niezapowiedziany - wstawałem wtedy w pośpiechu z pozycji siedzącej, i nagle poczułem ponownie dokładnie ten sam ból w tym samym kolanie. W tamtym czasie nie ćwiczyłem ani nie biegałem. Tym razem wybrałem się do ortopedy, który po szybkim zbadaniu kolana wstrzyknął w staw kortyzon. Ból całkowicie zszedł po 1-2 minutach i nie odczuwałem go zupełnie przez kolejne 2,5 roku. 3. Około 3 tygodnie temu pojawił się ponownie, w nieco łagodniejszej wersji niż wcześniej (np. schodzenie ze schodów nie powoduje bólu), podczas wykonywania przysiadów ze sztangą - z sensownym obciążeniem i uprzednio zasięgnąwszy opinii trenera odnośnie poprawnej formy wykonywania ćwiczenia. Mimo, że ból jest łagodniejsze, mogę z całą pewnością stwierdzić, że jest identyczny co wcześniejszy. Wybrałem się do ortopedy, który zbadał mnie już znacznie dokładniej niż ten 2,5 lat temu. Lekarz zlecił wykonanie rezonansu kolanowego, którego wyniki otrzymałem w dniu dzisiejszym. Oczywiście wybieram się z wynikiem ponownie do ortopedy i jestem pewien, że otrzymam jakąś pomoc, chciałem jednak zasięgnąć rady od możliwie najszerszego grona specjalistów. Poniżej wyniki rezonansu magnetycznego: -------------------------------------------------------------- Aparat więzadłowy, w tym oba więzadła krzyżowe i poboczne oraz więzadło właściwe oraz troczki rzepki o zachowanej ciągłości. Obie łąkotki bez cech pęknięcia, o prawidłowej intensywności sygnału. Drobny powierzchowny ubytek w chrząstce stawowej w środkowej części kłykcia przyśrodkowego kości udowej. Poza tym zarysy chrząstki stawowej na powierzchni kłykci kości udowej i piszczelowej oraz na powierzchni udowej rzepki są gładkie, bez zmian ubytkowych. Nieznacznie zwiększona ilość płynu w jamie stawowej, w zachyłku nadrzepkowym i dole międzykłykciowym. Niewielkie pasma włókniste w bocznej części ciała tłuszczowego Hoffy. Rzepka bez cech lateralizacji w ustawieniu spoczynkowym. Zejściowe zmiany przeciążeniowe w tylnej części kłykcia bocznego kości piszczelowej. Niewielka wysepka kostna w przedniej części nasady dalszej kości udowej. Poza tym struktury kostne stawu bez nieprawidłowości. Obraz struktur dołu podkolanowego jest prawidłowy. -------------------------------------------------------------- Warto może też wspomnieć, że ból dalej odczuwam (już prawie trzeci tydzień), jest jednak nieco łagodniejszy, oraz zmieniła sie jego forma - zamiast niesprecyzowanego "ucisku," odczuwam coś bardziej na wzór lekkiego pieczenia w paru różnych częściach kolana - głównie w okolicach, jak mi się wydaje, kłykcia przyśrodkowego kości udowej. Ortopeda, który mnie szczegółowo badał ostatnio i zlecił rezonans, nie stwierdził żadnych nieprawidłowości. Czy ktoś jest w stanie posłużyć poradą? Dziękuję, Marek

Witam! Opisano zmiany przeciążeniowe stawu kolanowego, niewielką ilość płynu, mogącą wskazywać na stan zapalny, choć może być on również odczynowym wysiękiem. Uwidoczniono również zmianę wytwórczą-wysepkę kostną oraz ubytek chrząstki stawowej. Wszystkie te zmiany mogą odpowiadać za opisane dolegliwości. Na podstawie informacji zamieszczonych w pytaniu sądzić można iż forsuje Pan staw mimo dolegliwości. W przyszłości przed podjęciem danej formy ćwiczeń warto konsultować się raczej z ortopedą niż z trenerem. Pozdrawiam