Zmiany rozedmowe w wyniku badania RTG płuc

Witam! Zrobiłam RTG klatki piersiowej w związku ze staraniem się o sanatorium. Bardzo proszę o interpretację, ponieważ do lekarza pójdę w przyszłym tygodniu i jestem zaniepokojona wynikiem. Skąpe przewlekłe zmiany oskrzelowo-płucne w okolicy bieguna dolnego wnęki prawej. Zmiany bliznowate w polu środkowym płuca prawego. Poza tym pola płucne powietrzne, miernie rozedmowe z zaznaczonym rysunkiem zrębu. Sylwetka serca RTG powiększona w wymiarze poprzecznym, aorta miernie poszerzona. Wnęka prawa poszerzona, nieco niejednorodna. Zaznaczam, że do sanatorium świeżo robiłam EKG - wynik bradykardia zatokowa (od lat mam tętno 45-60), umiarkowana zmiana ST. Lekarz już to widział i powiedział, że EKG w normie. Morfologia OK! OB 4. Ponadto leczę się na nadciśnienie, biorę statyny z powodu wysokiego cholesterolu. Nie miewam często przeziębień, nie kaszlę, nie mam podwyższonej temperatury. Czasami na początku sezonu wiosennego i jesiennego mam przeziębienia (ale nie grypy). W styczniu ub. roku miałam zapalenie oskrzeli z lekkim przebiegiem. Dodam, że mam 60 lat, od 12 lat nie palę papierosów. Dziesięć lat temu na raka płuc w wieku 83 lat zmarł ojciec z tym, że był po usunięciu krtani z powodu raka. Po jakichś 10-ciu latach po usunięciu krtani, wykryto raka płuc. Przed operacją praktycznie od zawsze palił papierosy. Boję się bardzo, proszę o szybką odpowiedź. Dziękuję. Z poważaniem Wanda N.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Jeśli chodzi o zmiany wykryte w prawym płucu to najbardziej prawdopodobne jest to, że są to jakieś stare zmiany pozapalne i podobnie niewielkie zmiany rozedmowe nie są powodem do niepokoju. Natomiast co do poszerzenia wnęki płucnej prawej to przyczyny mogą być różne: mogą to być powiększone węzły chłonne (procesy zapalne, w tym gruźlicze, mało prawdopodobny w Pani przypadku nowotwór), albo też poszerzenie naczyń we wnęce. Najprawdopodobniej lekarz zaleci tomografię komputerową w celu ustalenia przyczyny tego poszerzenia. Jeśli chodzi o powiększenie sylwetki serca to zapewne należałoby wykonać echo serca, żeby ustalić czy nie ma jakiejś wady serca, niewydolności, kardiomiopatii. Zarówno tomografię jak i echo zapewne zaleci Pani lekarz kierujący na badanie RTG. Pozdrawiam!