Zmiany skórne i wyniki badań u niemowlaka

Witam! Mój syn (12,5 miesiąca) ok. 2 tygodni temu przeszedł infekcję wirusową. Oprócz gorączki, która rosła stopniowo lekarz stwierdził jedynie infekcyjne gardło, lekko zaczerwienione. Gorączka rosła stopniowo od 38-39,4. Lekarz zastosował leczenie objawowe. Po 3 dniach gorączka całkowicie ustąpiła i pojawiła się drobna plamista wysypka koloru różowego, która zeszła również po ok. 3 dniach. Już w czasie gorączki widoczne były drobne plamki na szyi, ale nie było to dosyć charakterystyczne. Natomiast zmiany skórne, które pojawiły się po 3 dniu, były typowe dla wirusa trzydniowego. Nie byłoby w tym nic dziwnego, ale synek 2 miesiące temu przechodził już tę infekcję, która przebiegała nieco inaczej, gdyż temperatura od razu była wysoka i dziecko czuło się ogólnie b. dobrze. Tu było inaczej - nie chciał jeść i nawet po ustąpieniu całkowitym objawów, synek ok. 3 dni dochodził do siebie, tzn. nadal był apatyczny i dużo spał, co w jego przypadku jest naprawdę dziwne. Nawet przy rotawirusie tyle nie spał. Po ok. tygodniu stan synka wrócił do normy. Jednak wyniki morfologii krwi nieco mnie zaniepokoiły. Wyniki robione były tydzień po infekcji. Nieprawidłowe normy to: neutrofile 21,3 % 25-60 limfocyty 65,5 % 25-50 monocyty 10,5 % 1,0-5,0 rozmaz krwi: gran.segmentowane 26 25-60 % gran. kwasochłonne 3 1-5% gran. zasadochłonne 1 0-1% limfocyty 57 25-50% limfocyty atypowe 4 tu nie ma jednostek monocyty 9 1-6% Reszta pozycji w ogólnej morfologii była prawidłowa. Interesuje mnie pojawianie się limfocytów atypowych. Z tego co się orientuję pojawiają się przy określonych typach wirusów, nie ma tam mowy o wirusie trzydniowym. Zastanawiałam się nad różyczką, ale lekarz twierdzi, ze to mało prawdopodobne. Dodam jeszcze, iż bliska osoba z otoczenia, znajoma dowiedziała się ostatnio o tym, iż choruje na wzw b. Z tego co się orientuję limfocyty atypowe mogą właśnie powstać przy takim typie wirusa. Wiem, że możliwość zarażenia nie jest wysoka. Co najwyżej osoba ta dawała buziaki mojemu synowi, jeśli chodzi o kontakt z krwią, raczej mało prawdopodobne, nie przypominam sobie skaleczenia itp. Syn szczepiony był na żółtaczkę zaraz po urodzeniu tj. 19.06.2011, później kolejna dawka 23.08 i ostatnia 14.03.2012, czy ta ostatnia dawka nie była robiona zbyt późno? Czy te objawy i wyniki mogą wskazywać na wzw b? Dodam, iż aktualnie synek śpi niespokojnie w nocy i oddaje większą ilość gazów. Jakie powinnam wykonać badania, w zakresie różyczki, wzw b? Czy możliwe, iż kolejny raz miał wirusa 3-dniowego z wytworzonymi limfocytami atypowymi? Oprócz tych dolegliwości, które opisałam powyżej, czyli gazy i niespokojny sen, synek po ok tygodnia od infekcji dostał na skórze dosłownie kilka wyprysków, tj. bąbelki niewielkie, najpierw są czerwone, potem lekko kolor płowieje i są jakby koloru skóry, twarde, wygląda to jak ugryzienie komara. Ma to na raczkach, nie w skupiskach, choć niektóre są złączone po 2, nóżkach i głowie. Razem jest ok. 8. Nie swędzi to i nie ma żadnych wycieków. Co to może być? Czy ma to związek z infekcją jaką przebył? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam! Gdyby nie opisywane zmiany skórne doradzałabym powtórzenie morfologii z rozmazem po ok. tygodniu do dwóch, chyba, że pogorszyłoby się samopoczucie dziecka lub wystąpiły nowe objawy. Odwrotne proporcje granulocytów obojętnochłonnych i limfocytów są w tym wieku fizjologii - najwidoczniej laboratorium podając normy nie uwzględniło wieku pacjenta. Jeśli jednak utrzymywały się będą limfocyty atypowe - wskazane będzie rozszerzenie diagnostyki - być może konsultacja specjalisty chorób zakaźnych. Z uwagi na występujące zmiany skórne wskazana jest jednak wizyta u pediatry, który oceni ich charakter i możliwy związek bądź jego brak z przebyta infekcją. Pozdrawiam