Zmiany typu nekrobiozy skóry

Czy jest skuteczny sposób leczenia nekrobiozy? Zmiany na nogach mam od 10 lat. Nic nie pomaga, robią się coraz większe. Proszę o pomoc, czym to leczyć?

W przypadku zmian typu nekrobiozy skóry stosuje się różnego typu leczenie. W leczeniu stosuje się:

  • zamrażanie płynnym azotem lub CO2;
  • próbną biopsję, po której zmiany często ustępują;
  • fluorowane kortykosteroidy w opatrunku zamkniętym;
  • leki poprawiające przepływ krwi w mikrokrążeniu (pentoksyfilina) i małe dawki kwasu acetylosalicylowego;
  • PUVA-terapię;
  • PUVA-bath; - terapię fotodynamiczną inhibitorami kalcyneuryny.

W postaci rozsianej zaleca się jodek potasu lub małe dawki kortykosteroidów drogą doustną oraz leczenie systemowe cyklosporyną i estrami kwasu kumarynowego. Najlepiej w tej sprawie skonsultować się z ośrodkiem klinicznym zajmującym się dermatologią.