Zmiany w kręgosłupie a bóle podczas schylania

Witam, Proszę o pomoc w interpretacji wyniku RM kręgosłupa. Wyniki-w odcinku Th12-L4 niewielkie przepukliny dotrzonowe , krążki m. w odcinku L2 -L5z niewielkimi wypuklinami tylno-bocznymi , krążek m. L5 /S1 z niewielką wypukliną tylną. Bardzo proszę o podpowiedź lekarza specjalisty czy te zmiany w kręgosłupie mogą powodować bóle podczas schylania się ( najbardziej przy pierwszym schyleniu się), i sztywny kręgosłup z rana, Pozdrawiam ,

Lek. Tomasz Budlewski

Tak mogą powodować różnego typu dolegliwości. Ale żeby móc coś więcej powiedzieć konieczne jest bezpośrednie badanie lekarskie oraz łączna analiza powyższego badania. Proszę koniecznie udać się do lekarza zlecającego powyższe badania.

Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
Niezbędna jest znajomość charakteru objawów, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda.