Zmiany w mózgu o charakterze oponiaka

Mnogie zmiany o charakterze oponiaków wzmacniające się po podaniu kontrastu dożylnie: na podstawie poprzedniego dołu czaszki po lewej stronie o średnicy 9mm, przy blaszce wewnętrznej kości czołowej po stronie lewej trzy zmiany średnicy 8,8 i 9mm, na pograniczu czołowo skroniowym po stronie lewej, wypuklający się w kierunku bruzdy bocznej lewej o wymiarach 14x7mm. Powyżej zmian przy blaszce wewnętrznej kości czołowej po stronie lewej kolejne o śred. 10,6 i 10mm. Na poziomie środków półowalnych przy przedniej części sierpa mózgu po stronie lewej kolejny oponiak o wymiarach 13x11x13mm, modelujący płat czołowy lewy. Poza tym gęstość tkankowa struktur mózgowia w granicach normy. Układ komorowy nadnamiotowy nieposzerzony, nieprzemieszczony, symetryczny. Komora IV i sruktury tylnojamowe prawidłowe. Przestrzenie płynowe przymózgowe o szerokości w granicach normy. Jestem przerażona, co mnie czeka, co mam robić, jakie mogą być objawy że coś się dzieje złego.

Witam! Oponiak jest nowotworem mózgu, który zazwyczaj jest łagodny, bo aż w około 90% przypadków. Głównym zagrożeniem wynikającym z obecności i wzrostu tego nowotworu jest ucisk na tkankę mózgową a w szczególności na ważne ośrodki mózgowe. Wzrost guza może się objawiać wzrostem ciśnienia wewnątrzczaszkowego, padaczką a także objawami ogniskowymi (np. niedowłady). W Pani sytuacji rozmiar stwierdzonych guzów nie jest duży, natomiast ich lokalizacja może komplikować ewentualny zabieg operacyjny. W związku z tym w przypadku gdy nie występują żadne istotne objawy a w badaniu nie stwierdzono cech powikłań oponiaków (układ komorowy nieposzerzony, gęstość tkankowa struktur mózgowia w normie) to może zostać podjęta decyzja o obserwacji zmian. W tej sytuacji to rozwiązanie może być lepsze niż sama operacja, która zawsze wiąże się z ryzykiem. Podsumowując, wynik powinien być skonsultowany koniecznie przez neurochirurga, który zadecyduje o postępowaniu i na pewno postara się dobrać najlepszą opcję. Z Pani strony konieczna jest uważna obserwacja. Jeśli pojawią się objawy neurologiczne (np. zaburzenia świadomości, zaburzenia równowagi, ból głowy) lub ogólne np. nudności, wymioty, senność to konieczne będzie zgłoszenie się do szpitala. Pozdrawiam serdecznie!