Zmiany w obrębie mózgu a astma

Prawie 2 lata temu podczas rutynowego badania MRI wykryto u mnie bezobjawowe drobne zmiany naczyniopochodne i obszary leukoarajozy do 1cm w tylnych rogach komór bocznych.Samopoczucie dobre,badanie neurologiczne ok,badanie PMR dobre.Mam42 lata,duża otyłość brzuszną,podwyższony cholesterol,okresy nieznacznie podwyższonego ciśnienia i bardzo silne trwające od 2005 roku bez przerwy przez kilka miesięcy w roku ataki astmy.Czy te ciagle,silne duszności mogły przyczynić sie do powstania zmian w mózgu?

Zmiany naczyniopochodne w mózgu są wynikiem miejscowego niedokrwienia tkanki mózgowej.
Najczęściej powstają jako konsekwencja chorób sercowo-naczyniowych, z których najczęsciej wymienia się nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, hipercholesterolemię, miażdżycę. Poza tym ważnym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów i cukrzyca.
U osób młodych, bez ww czynników ryzyka dodatkowo należy myśleć o schorzeniach hematologicznych, zaburzeniach krzepnięcia oraz przetrwałym otworze owalnym w sercu.

Właściwa kontrola wymienionych czynników i chorób zmniejsza ryzyko rozwoju kolejnych zmian w mózgu w tym również udaru mózgu.