Zmiany w odbycie - czy są groźne?

Witam, mam pewien problem i proszę o pomoc... Jakiś rok temu zauważyłam guzek w odbycie, później wyszedł drugi. Guzki mnie nie bolą, nie wyczuwam ich, na początku miałam problemy z wypróżnianiem, ale teraz już jest lepiej. Guzki są obok siebie, są sporawe i miękkie. Kiedy mocno naprężam odbyt, np. przy oddawaniu stolca, to te guzki wychodzą, później się chowają. Nie szłam do żadnego specjalisty, bo miałam nadzieję, że znikną.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!
Opisywane objawy wskazują na hemoroidy, czyli żylaki odbytu, inaczej guzki krwawnicze. Nie mają one nic wspólnego z infekcją grzybiczą.
Powstają najczęściej w wyniku nadmiernego poszerzenia splotu żył, które znajdują się w tamtej okolicy.
Podzielić je można na zewnętrzne, czyli znajdujące się poniżej linii grzebieniastej i wewnętrzne, czyli te, które znajdują się powyżej tej linii.
Można wyróżnić kilka stopni powiększenia guzków, w tym przypadku najprawdopodobniej jest to poziom drugi, gdyż guzki wypadają na zewnątrz, ale samoistnie się cofają.
Objawy jakie mogą występować to świąd i pieczenie odbytu, krwawienie podczas oddawania stolca, dolegliwości bólowe, uczucie niecałkowitego wypróżnienia.
Wskazana jest wizyta u lekarza, po pierwsze, żeby potwierdzić, że właśnie z tym mamy do czynienia, a po drugie, w celu ustalenia leczenia.
Pozdrawiam