Zmiany w piersi - usg

W marcu miałam robione usg piersi. Wynik był taki: Piersi o budowie gruczołowej, w obu lite guzki FA?, w lewej na godz 2:00 ok. 2 cm od otoczki, o wym. ok. 8 mm, w prawej na godz.12:00 ok. 1 cm od otoczki o wym. ok. 7 mm. W dołach pachwowych bez powiększonych węzłów chłonnych. Kilka dni temu znów miałam robione usg, gdzie wynik jest następujący: W piersi prawej na godz. 2:00 ok. 2 cm od brodawki nieostro obrysowany hipoechogeniczny obszar o wym. 6x5 mm, nie wykazujący przepływu w badaniu kolor Doppler. Do rozważenia BACC zmiany. Na godz.12:00 w tej piersi dobrze odgraniczony hipodensyjny guzek - FA?, w piersi prawej podobne zmiany na godz 6:00 (6x2,5 mm) i zabrodawkowo (5x2 mm). Przewody mlekowe nieposzerzone. Doły pachwowe wolne. Co to oznacza? Jaka jest interpretacja tych wyników? Czy to coś groźnego?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Oba opisy nie różnią się znacząco. Osoba wykonująca drugie badanie była bardziej podejrzliwa i zaproponowała dalszą diagnostykę.

W drugim USG opisywana zmiana hipoegchogeniczna, bez przepływu naczyniowego, (2 cm od brodawki, na 2 godzinie), wydaje się podejrzana na tyle, żeby zaproponować BAC zmiany, czyli biopsję cienkoigłową. Pozwoli ona histopatologowi ocenić komórki, z jakich ta zmiana się składa i ocenić jej charakter.

Opisywane jako podejrzane o FA zmiany oznaczają podejrzenie gruczolakowłókniaków.

Gruczolakowłókniak (łac. fiboadnoma) jest nowotworem łagodnym, występującym najczęściej u młodych kobiet. W przypadku zmiany wyczuwalnej w badaniu, zawsze jest wskazanie do usunięcia operacyjnego samej zmiany - z oszczędzeniem piersi. Można odstąpić od usunięcia guzka, gdy jest on niewyczuwalny, ale pod warunkiem poddania się regularnej kontroli radiologicznej i wykluczeniu w USG i w biopsji charakteru złośliwego zmiany.

Proponuję zachować spokój i cierpliwość. Lekarz prowadzący zleci odpowiednie badania i wdroży odpowiednie postępowanie.