Zmiany w płucach w wyniku tomografii komputerowej klatki piersiowej

Witam.Zapytanie o wyniki mojego taty.Badanie tomografii niskodawkowej klatki piersiowej,mężczyzna lat 60,były palacz: Płuca bez podejrzanych zmian ogniskowych, z objawami zaawansowanej mieszanej rozedmy,najbardziej nasilonej w górnych i srodkowych partiach płuc.W szczytach zmiany bliznowate po tbc, z uwapnienionymi guzkami w prawym szczycie o wym 9x11, w lewym3x8mm.Obraz śródpiersia w normie. Pyt- czy to wszystko to coś poważnego?tbc nigdy nie było,to skąd zmiany po tbc?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Podany wynik wskazuje na to, że Pani tata przebył w przeszłości gruźlicę. Najwidoczniej nie była ona po prostu zdiagnozowana podczas ostrego okresu choroby. Opisana rozedma (nieprawidłowe powiększenie przestrzeni powietrznych położonych obwodowo od oskrzelików końcowych i destrukcja ścianek tych struktur) najpewniej jest zaś skutkiem wieloletniego palenia papierosów. Niestety nie napisała Pani z jakiego powodu wykonana była tomografia - sugeruję zatem konsultację ze specjalistą pulmonologiem, który zestawi podany wynik ze stanem klinicznym pacjenta.