Zmiany w wyniku badania PSA

Posiadam 2 wyniki badań PSA - z dnia 07.11.2011 r. i z dnia 01.02.2012 r. Wyniki te są następujące: 07.11.2011 r 01.02.2012 r. Zakres referencyjny PSA całkowity 0,474 ng/ml 0,472 ng/ml 0,00 - 4,00 PSA wolny 0,10 ng/ml 0,08 ng ml PSA wolny % 22 % 18 % 25 % Proszę o interpretację wyników i czy poziom i spadek PSA wolny % może być niepokojący.

Witam!

PSA (Prostate Specific Antigen, antygen swoisty dla prostaty to białko znajdujące się w komórkach gruczołu krokowego u mężczyzn. Normy zależą od wieku pacjenta. Starsi mężczyźni mają zazwyczaj nieco wyższe stężenie PSA niż młodsi. Poziom PSA jest używany głównie do określenia podwyższonego ryzyka raka prostaty, ale może występować też w innych sytuacjach: łagodny przerost gruczołu krokowego, zakażenie gruczołu krokowego, zakażenie dróg moczowych, ale też na przykład badanie per rectum. U Pana oba wyniki są prawidłowe.
Wolna frakcja PSA świadczy o ilości enzymu występującego w formie niezwiązanej z białkami. Ilość wolnego PSA jest niższa u mężczyzn z rakiem prostaty. Ryzyko takie jest zwiększone przy wartościach granicznych PSA (od 4 - 10 ng/ml) i jest wskazaniem do wykonania biopsji gruczołu krokowego. Umownie uznaje się, że poziom graniczny wolnej frakcji PSA to 25%, ale nie jest to jednoznaczne. W Pana przypadku przy prawidłowej (a nawet mieszczącej się przy dolnej granicy) ilości PSA całkowitego wynik ten nie jest powodem do niepokoju. W razie wątpliwości należy porozumieć się ze swoim lekarzem urologiem.

Pozdrawiam serdecznie!