Zmiany zapalne w płucach

Witam serdecznie, nazywam się Barbara z Częstochowy i mam duży problem. A mianowicie mam u siebie sąsiadkę, która nie ma na razie gdzie mieszkać. Co roku na zimę i święta zabieram ją do siebie, chociaż nie przelewa mi się to pomagam ludziom. Zauważyłam, że ona bardzo kaszle rano jak wstaje, w dzień nie tak bardzo i wieczorem. Bardzo chudnie, a je za dziesięciu i bardzo dużo pali. Zabrałam ją na badania i dostałam opis tego wyniku, jest niepokojący. "W polu dolnym płuca prawego nieliczne pasmowato-plamiste zagęszczenia o charakterze zapalnym." Proszę Panie doktorze, co to może być z tymi płucami, co to za choroba i czy jest zakaźna oraz czy można do Pana przyjechać z tymi badaniami? Pozdrawiam! Z poważanie Barbara

Jestem chirurgiem, a nie pulmonologiem i nie zajmuje się schorzeniami płuc. W tej sprawie trzeba skonsultować się z pulmonologiem. W opisie RTG płuc stwierdza się zmiany typu zapalnego w dolnej części płuca prawego, trudno określić na jakim tle na podstawie samego badania RTG może np. na tle gruźliczym, może tylko zwykłej bakterii mającej powinowactwo do dróg oddechowych). Być może okaże się konieczne wykonanie posiewu plwociny. Na pewno zostanie zastosowana antybiotykoterapia i dopiero po jej skuteczności zostaną podjęte dalsze działania.