Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze trzonów kręgów

RTG kręgosłupa szyjnego zlecony z powodu drętwięń i bóli dłoni wykazał zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze trzonów kręgów, osteofitozę brzeżną ich krawędzi ,obniżenie wysokości krążka m-k C5/C6.Badanie EMG wykazało obustronny zespół cieśni nadgarstka.Mimo braku dolegliwości bólowych kręgosłupa szyjnego,lekarz rehabilitacji skierował mnie na zabiegi:laser,prądy Tens i ultradźwięki. Czy jest możliwe,że bóle kręgosłupa szyjnego,które zaczęłam odczuwać po tych zabiegach związane są z tą fizykoterapią ?

Aleksander Ropielewski

Leczenie jakie Pani otrzymuje to fizykoterapia, a nie fizjoterapia. Osobiście sugerowałbym kontakt z rehabilitantem, być może (nie mam możliwości oceny badania RTG) możliwe jest odciążenie kręgosłupa dzięki odpowiednim ćwiczeniom. Nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi odnośnie przyczyn silniejszego bólu kręgosłupa po zabiegach bez oceny stanu klinicznego i badań obrazowych

Małgorzata Panek

Bóle kręgosłupa wynikają ze zmian zwyrodnieniowych. W przypadku dolegliwości bezpośrednio związanych z fizykoterapią proszę je zgłosić fizjoterapeucie. Możliwe że wymuszona pozycja podczas zabiegu powoduje ból.
Pozdrawiam