Zmienna ilość białka w moczu: czy to choroba nerek?
Witam! Mój syn ma 12 lat. Pół roku temu, ze względu na bóle brzucha, zrobiliśmy mu badanie moczu i wyszło 2,9 białka. Na drugi dzień trafił do szpitala i białko spadło do śladowej ilości. Od tamtej pory regularnie miał badany mocz i do listopada wyniki były różne, ale nie przekraczały 0,5 promila. Syn trenował karate i badania robiliśmy przed i po treningach - nie stwierdziliśmy wpływu wysiłku fizycznego na obecność białka. Od początku grudnia białko wzrosło i coraz częściej wyniki były powyżej 2 promili, aż wreszcie padł "rekord" 5,45 promila, po czym za dwa dni w moczu pojawił się jedynie ślad białka. Syn badany był w szpitalu i podstawowe badania + usg i usg przepływów+hormony tarczycy +pomiary ciśnienia nie wykazały żadnych zmian. Od początku grudnia nie trenuje, nie ćwiczy na wf. W tej chwili regularnie 3 razy w tygodniu robimy badania moczu i za każdym razem jest inny wynik- od ok. 4 promili do o,o5. Przy wysokim białku w moczu pojawiają się wałeczki, nawet drobnoziarniste (nieliczne), krwinki wyługowane (do 4 w polu widzenia) i leukocyty 12-18. Za każdym razem ma do 4 krwinek świeżych. Bardzo proszę o poradę, co może być przyczyną pojawiania się białka. Czy to może być białko fizjologiczne? Nasi lekarze nie potrafią odpowiedzieć na to pytanie.
ponad rok temu
Zdrowa żywność
Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Lek. Łukasz Kowalski
70 poziom zaufania
Droga Pani!
O białkomoczu patologicznym można mówić wtedy, gdy wywołuje on objawy kliniczne - spowodowane przez utratę białka z moczem lub gdy związany jest z chorobą układu moczowego lub układową.
Jeśli występuje przejściowo, i nie towarzyszą mu żadne objawy kliniczne tj. obrzęki, bóle brzucha, objawy dyzuryczne (pieczenie cewki moczowej, bóle podbrzusza, parcie na mocz), gorączka i inne, nie ma powodu do niepokoju.
Proszę pamiętać, że leczyć należy chorego, nie jego wyniki. Nie da się jednoznacznie stwierdzić jaka jest przyczyna podwyższonego poziomu białka w moczu u Pani syna. W celu dokładnego określenia białkomoczu należałoby też wykonać badanie z dobowej zbiórki moczu - dające najbardziej obiektywne wyniki. Ale proszę się zastanowić czy jest to konieczne. Jeśli aktualnie syn czuje się dobrze i nie prezentuje żadnych objawów chorobowych jet to zdecydowanie zbędne.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.