Zmienne zachowania siostry

moja siostra ma 2 dzieci z róznymi ojcami.teraz ma kolejnego partnera ktory jest niezrównowazony psychicznie,sa dowody.rodzice wiecznie jej pomagaja.wprowadza si e i wyprowadza,nie daje stabilizacji dzieciom.pokłociła sie z obecjnym mezem i ponownie do niego wróciła.teraz wszyscy sa najgorsi.co jej dolega czy to depresja?miała depresje po porodach i jej nie leczyła.siostra jest nerwowa i agresywna,kłamie.co jej jest?

Mgr Agata Kulpa-Kulpińska

Dzień dobry,
trudno postawić diagnozę tylko na podstawie maila. Proponowałabym motywować siostrę do konsultacji z psychologiem.
Na podstawie Pani maila wnioskuję, że siostra może potrzebować wsparcia profesjonalnego tym bardziej, że ma dzieci. Niestabilne zachowanie siostry może negatywnie wpływać na dzieci, zaburzać ich potrzebę stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa.
Niestety, konkretnej odpowiedzi nie mogę udzielić na postawione przez Panią pytanie.
Pozdrawiam,
Agata Kulpa-Kulpińska

Dzień dobry,

nie można stawiać diagnozy o innej osobie na podstawie relacji osób z zewnątrz, zawsze będą to tylko hipotezy do weryfikacji. Z tego co Pani pisze, dla przykładu, wynika, że siostra potrzebuje wsparcia w ustabilizowaniu swojego życia uczuciowego, nastroju i życia w ogóle. Jeżeli rozmowy z bliskimi nie pomagają, może Pani sięgnąć po mediacje osoby bliskiej lub spoza rodziny, celem wyrażenia swoich obaw o życie jej i dzieci oraz prośbą o skorzystanie z pomocy rodziny, lub terapeuty.
Niestety nie da się nikogo zmusić do pomocy - zawsze ta osoba będzie czuła się, jakby ktoś wymyślał jej problem. Najpierw sama musi do tego dojrzeć a rodzina i przyjaciele mogą ją do tego łagodnie zachęcać np. ukierunkowując jej myślenie na to co JEJ sprawia problem i że może konsultacja z psychologiem mogłaby pomóc jej znaleźć jego rozwiązanie.

W międzyczasie mogą Państwo wspierać ją i dzieci, może też być dla dzieci budującym przykładem stabilnego systemu rodzinnego?

Jeżeli obawia się Pani o to, co dzieje się w domu a pomoc nie przynosi efektu, zawsze może Pani złożyć w ostateczności wniosek o wizytę opieki społecznej, jednak jest to krok silnie ingerujący w życie rodziny i warto go przemyśleć.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak,www.ctzo.org