Zmienny nastrój, płaczliwość i zaburzenia snu u nastolatki

Siostra ma 15lat od kilku tyg ma zmienny humor co 5min placze i sie smieje.kiedys byla szykanowana w szkole.nie moze spac ma koszmary ciagle siedzi w domu i placze.stosuje autoagresje tnie sie i poddusza bije glowa o kaloryfery rodzice nie wiedza o jej stanie boimy sie ich reakcji a ona staje sie nieobliczalna nie ma sil na nic.ma bole serca zawroty glowy itd.ma przyjaciol i byla normalna jeszcze do niedawnaa teraz ciagle mowi ze sie nienawidzi i nie zasluguje na nic.co robic?!

Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Urbanowicz

Witam,
siostra w bardzo burzliwy sposób przechodzi okres adolescencji, proszę porozmawiać z rodzicami o stanie siostry. Istnieje niebezpieczeństwo, że autoagresja może eskalować. Wskazana byłaby wizyta u psychologa lub psychoterapeuty specjalizującego się w problemach młodzieży. Osoby niepełnoletnie muszą zgłaszać się z opiekunem prawnym.
Pozdrawiam.

Witam serdecznie. Bardzo poważny stan został opisany w mailu. Pomimo, że czas adolescencji jest trudny i przynosi wiele różnych zmian w zachowaniu młodych ludzi to siostra nie została zdiagnozowana przez specjalistę. Należałoby więc zgłosić sią na konsultację do psychologa - psychoterapeuty. Siostra nie jest pełnoletnia, więc rodzice muszą zostać poinformowani o jej zachowaniach. Prawdopodobnie zastanie zaproponowana terapia rodzinna i proszę mi wierzyć, że jest to najlepsze rozwiązanie, tym bardziej, że z jakiegoś powodu jest obawa przed poinformowaniem rodziców. Nie może być tak, że dzieci są pozostawione same w tak trudnej sytuacji. Proszę więc ratować siostrę, być może pomóc też sobie i poszukać doświadczonego terapeuty rodzinnego. Nastepnie należy namówić przynajmniej jednego z rodziców, by zgłosił się z siostrą na konsultację do specjalisty. Pozdrawiam. Małgorzata Danielewicz