Zmniejszona lordoza lędźwiowa przy poziomym ustawieniu kości krzyżowej

Zmniejszona lordoza lędzwiowa przy poziomym ustawieniu kości krzyżowej.Prawostronne skrzywienie kręgosłupa L z zaznaczoną rotacją trzonów.Wysokośc trzonów L zachowana.Przestrzenie międzykręgowe L1-L2-L3zwężone w częściach tylnych,wtórne do zaburzonej statyki.Na poziomie L5-S1dyskopatia.Zmiany przeciążeniowe w stawach międzywyrostkowych,najwieksze na pograniczuL-S.Dokucza nawracający ból pleców ciągnący do prawej nogi i trudność ze wstaniem z pozycji dłuższego kucania.Co to oznacza?Jak leczyć?
KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu

Bóle kręgosłupa

Spędzamy zbyt wiele czasu w pozycji siedzącej. Prowadzi to do bólu pleców. Warto wstać,przejść się. Zredukujemy wtedy dolegliwości bólowe kręgosłupa.

Lek. Tomasz Budlewski
79 poziom zaufania

Proszę koniecznie udac sie do lekarza zlecającego powyzsze badanie, po bezpośrednim badaniu i łącznej interpretacji bedzie mozna okreslic odpowiednie dalsze postepowanie.

0

Badanie obrazowe jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.A podstawą rehabilitacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup,tak aby zmiany w obrębie kręgosłupa nie narastały.
Leczenie może również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty