Zmniejszona lordoza lędźwiowa przy poziomym ustawieniu kości krzyżowej

Zmniejszona lordoza lędzwiowa przy poziomym ustawieniu kości krzyżowej.Prawostronne skrzywienie kręgosłupa L z zaznaczoną rotacją trzonów.Wysokośc trzonów L zachowana.Przestrzenie międzykręgowe L1-L2-L3zwężone w częściach tylnych,wtórne do zaburzonej statyki.Na poziomie L5-S1dyskopatia.Zmiany przeciążeniowe w stawach międzywyrostkowych,najwieksze na pograniczuL-S.Dokucza nawracający ból pleców ciągnący do prawej nogi i trudność ze wstaniem z pozycji dłuższego kucania.Co to oznacza?Jak leczyć?

Lek. Tomasz Budlewski

Proszę koniecznie udac sie do lekarza zlecającego powyzsze badanie, po bezpośrednim badaniu i łącznej interpretacji bedzie mozna okreslic odpowiednie dalsze postepowanie.

Badanie obrazowe jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.A podstawą rehabilitacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup,tak aby zmiany w obrębie kręgosłupa nie narastały.
Leczenie może również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne