Zmniejszona objętość tarczycy

Jestem kobietą i mam 27 lat. W grudniu zostałam wysłana na badania (nie będę opisywała okoliczności, gdyż jest to długa historia). Zrobiono mi EKG, które wykazało jakieś nieprawidłowości (nie mam opisu, gdyż do kardiloga mam dopiero na kwiecień). Zrobiłam dodatkowe badania: morfologię, mocz, cholesterol, cukier (wszystkie wyszły w normie)... Ktoś sugerował tarczycę, więc zrobiłam i tarczycę. Wyniki przedstawiały się w grudniu tak: TSH 4,37 (norma 0,35-4,94), fT3 3,57 (norma 1,71-3,71), fT4 0,75 (norma 0,70-1,48). W USG wykryto małe guzki i torbiele (wg lekarza do obserwacji - za małe wymiary), a jeśli chodzi o objętość tarczycy, to prawy płat 4,3 ml, a lewy 5 ml. Gdzieś wyczytałam, że minimalna pojemność tarczycy (obu płatów) wynosi 13 ml, u mnie oba płaty mają 9,3 ml. Czy te wyniki są w porządku??? Może ktoś jeszcze wypowie się na temat objętości tarczycy... bo o tym najciężej jest coś znaleźć na necie. Dodam, że miałam też typowe objawy występujące przy niedoczynności tarczycy. Od jakiś 2 tygodni większość dokuczliwych objawów ustąpiła... nie wiem, co jest przyczyną. Czy to jest możliwe, aby poziom hormonów zmienił się znacznie w ciągu 1,5 miesiąca??? Na 28 stycznia mam umówioną wyzytę u endokrynologa i nie wiem, czy mam powtórzyć badania. Jako informacja dodatkowa - moja babcia (mama taty) choruje na niedoczynność oraz siostra taty ma problemy z tarczycą, jednak nie wiem dokładnie jakiego typu są to problemy (na pewno ma guzki w tarczycy). Będę wdzięczna za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zmniejszona objętość tarczycy wynikać może z przebytego bądź aktualnie trwającego zapalenia tarczycy. Najczęściej są to zapalenia autoimmunologiczne, w tym najczęściej Hashimoto, mogą nie dawać objawów, a prowadzić do zaniku miąższu tarczycy. Prawdopodobnie jest tak u Pani. Hormony tarczycy są wprawdzie w normie, ale na granicy mogącej odpowiadać tzw. subklinicznej niedoczynności tarczycy, która, jeśli to proces autoimmunologiczny, przejdzie z czasem w jawną niedoczynność. Przy subklinicznej niedoczynności można mieć pewne objawy typowe dla jawnej postaci. Wizyta u endokrynologa jest jak najbardziej wskazana. Myślę, że badań nie trzeba w tej chwili powtarzać, bardzo przydatne do rozpoznania byłyby przeciwciała anty-TPO, zleci je zapewne endokrynolog.

Pozdrawiam.