Zmniejszona wydolność podczas wysiłku fizycznego

Witam, Jestem 33 letnia kobietą, nie palę, uprawiam sport, zdrowo się odżywiam. Od jakiegoś czasu zmniejszyła mi się wydolność podczas wysiłku fizycznego, więc zaczęłam mierzyć ciśnienie krwi i mniej więcej wynosi ono 150 / 47. Ciśnienie takie nie jest bezpośrednio po wysiłku, przy braku aktywności jakikolwiek również. Przy skokach ciśnienia górne się podnosi do 170 ale dolne maksymalnie do 50. czekam na wizytę u kardiologa ale zanim do niej dojdzie chciałabym zasięgnąć porady. J
KOBIETA ponad rok temu

Niewątpliwie wymaga Pani konsultacji kardiologicznej. Duża różnica pomiędzy ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym zawsze wymaga wyjaśnienia. Może być np. spowodowana wadą zastawki aortalnej z istotną jej niedomykalnością. Może też być konsekwencją przetrwałego przewodu tętniczego. Nie są to oczywiście jedyne możliwe przyczyny opisanych przez Panią objawów. Żeby wyjaśnić ich przyczynę musi się Pani poddać specjalistycznemu badaniu kardiologicznemu. Będzie konieczne m.in. wykonanie badania echokardiograficznego.