Zmuszanie się do jedzenia

Jakiś czas temu zaczęłam się odchudzać, ale przestałam i teraz, kiedy muszę coś zjeść, to się do tego zmuszam, nawet jak bardzo burczy mi w brzuchu. Ważę 46 kg przy wzroście 160. Uważam się za grubaskę... Kiedy już zmuszę się do jedzenia, to potem w myślach karcę siebie za to, bo przecież taka grubaska jak ja nie powinna tyle jeść, i myślę, jak to spalić. Czy mogę mieć anoreksję?

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Wartością graniczną dla rozpoznania anoreksji jest wartośc BMI poniżej 17,5 kg/m2. Twoje obecne BMI to 18 kg/m2. Jest to z pewnością duża niedowaga. Pozostałe objawy anoreksji to: stały lęk przed przytyciem, postrzeganie swojej masy ciała jako zbyt dużej (pomimo tego, że jest ona znacznie poniżej normy) oraz celowe unikanie "tuczących" pokarmów lub stosowanie innych sposobów (np. intensywne ćwiczenia fizyczne, stosowanie środków przeczyszczających). Kolejnym kryterium koniecznym dla rozpoznania anoreksji są zaburzenia miesiączkowania. Na podstawie Twojego opisu nie można więc postawić ostatecznego rozpoznania anoreksji, ale charakter problemu może wskazywać na jej początek. W tej sytuacji polecam Ci wizytę u psychoterapeuty specjalizującego się w leczeniu zaburzeń odżywiania się.

Z pozdrowieniami